Zzzzzzzzasypiasz? Na zdrowie!

Mnq mówiła, Seb się pocił tłumacząc, Zuza też swoje doświadczenia przekazała nie raz, a Ty nadal swoje? 

Ciężko trenujesz, dbasz o zbilansowane odżywianie, stosujesz dodatkową (rozsądną i przemyślaną) suplementację, a Twoja forma sportowa nie rośnie? Może po prostu śpisz za krótko! Sen i jego odpowiednia jakość to podstawa do optymalnej regeneracji i nie tylko...

Bagatelizujemy sen, bo nie mamy na niego czasu... przecież tylko obowiązków dnia codziennego nam ucieka, że wszystkie zaległości świata trzeba nadrobić, gdy księżyc zawita na niebie. ZGODA!, też ten błąd popełnialiśmy (wszyscy jak jeden mąż), ale nadszedł czas na zmiany. My już zrozumieliśmy i teraz chcemy Was zarazić miłością do poduszki, łóżka i ciepełka, które pod kołdrą. JESIEŃ PROSZĘ PAŃSTWA ;-) 

  1. Sen obok treningu i diety odgrywa fundamentalną rolę w procesie budowania formy sportowej. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Stanford odpowiednia dawka snu zdecydowanie zwiększa możliwości osiągania optymalnych wyników w niemalże wszystkich dyscyplinach sportu. Jego niedobór powoduje tzw. „dług senny” , zmniejsza koncentrację, szybkość reakcji, wartości siły dynamicznej i statycznej – jednym słowem bez niego Twój życiowy rekord w skoku w dal albo w maratonie (;-)) stoi pod dużym znakiem zapytania.
  2. Ogólnie przyjęło się, że sen powinien trwać 8 godzin. Dla jednych to dużo, dla innych zdecydowanie za mało. Eksperci w tym temacie zalecają spanie w przedziale od 7 do 9 godzin. Jeśli trenujesz częściej niż dwa razy w tygodniu, wartości te należy wziąć w przysłowiowy „nawias”. Ponadto, kiedy dochodzi stresująca praca, życie w ciągłym biegu, częste zarywanie nocy, to szansa na wzrost formy sportowej jest bliska zeru. Zerknij, ile czasu śpią najlepsi i czerp sprawdzone wzorce od prawdziwych mistrzów...
  3. Sen jest naturalnym etapem regeneracji organizmu, w którym nasze ciało dokonuje zmian adaptacyjnych wobec zadań, którymi był obciążony podczas dnia. Jeśli chodzi o trening sportowy, kluczową rolę odgrywa tu hormon wzrostu (somatotropina, z ang. GH - Growth Hormone). Naukowcy dowiedli, że podczas głębokiej fazy snu, organizm intensyfikuje wydzielanie somatotropiny. Jest ona szczególnie ważna, gdyż odpowiada m.in. za: przyrost masy mięśniowej, regenerację uszkodzonych tkanek, procesy kościotwórcze oraz spalanie tkanki tłuszczowej. W przypadku skróconej fazy snu głębokiego, hormon wzrostu wydzielany jest w mniejszych ilościach przez co upośledzona zostaje pełna regeneracja Twojego organizmu!!!

A oto kilka Sennych  zasad, z których warto czerpać:

  • Potraktuj sen jako nieodzowną część treningu – miej świadomość, że bez niego forma sportowa nie urośnie. 
  • Przez kilka tygodniu postaraj się wydłużyć nieco długość snu w nocy, aby zmniejszyć powstały „dług senny” – szczególnie jeśli przygotowujesz się do zawodów.
  • Postaraj się ustalić i przestrzegać rytmu zasypiania i budzenia. Ustal godziny o których się budzisz i zasypiasz i przyzwyczaj organizm do takiego cyklu.
  • Jeśli czujesz się zmęczony, nie unikaj krótkich drzemek w ciągu dnia – gwarantuję, że poczujesz się lepiej. Nie przesadź z długością, aby nie zaburzyć nocnego snu.

I najważniejsze - STARAJ SIĘ NIE MYLIĆ SNU ZE SPĘDZANIEM CZASU W ŁÓŻKU NP PRACUJĄC. Owszem leżenie i czytanie książki to również relaks, ale nie wpływa na regenerację po-treningową. Trzeba zamknąć oczy, zgasić światło i oddać się w ręce nocy.... NO, ALE MOŻE NIE TERAZ BO WYBIŁA GODZINA 8:30  I RACZEJ SPAĆ NIE WYPADA ;-)

A Ty.... ile czasu potrzebujesz na sen?

 

You don't have access to view comment.

You don't have access to post comment.